"NIE" sprzedaży MPEC-u.

tylko najważniejsze informacje dla użytkowników.

"NIE" sprzedaży MPEC-u.

Postprzez hornas » 2013-01-17, 19:49

Witam serdecznie

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udział w akcji zbierania podpisów o przeprowadzenie referendum dot. zbycia udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC)

Sprzedaż MPEC-u podmiotowi prywatnemu może spowodować znaczne podniesienie cen za energię cieplną i uderzy nas jako mieszkańców. Dodatkowo nasze miasto nie będzie już miało wpływu na tak istotną firmę energetyczną, która jako jedna z niewielu przynosi rok rocznie zyski. Więcej argumentów znajduje się w ulotce w załączniku.

Akcja trwa w terminie 7.01.2013-28.02.2013r. Do tego czasu musimy zebrać w sumie około 23 tysiące podpisów.

Zainteresowanych wzięciem udziału w akcji zapraszam na priv.
Załączniki
referendum.jpg
Ulotka informacyjna
hornas

Inwestycja:

Postprzez vostel » 2013-01-17, 22:32

Prywatyzacja MPEC?? Popieram!
Przecież to co w tej chwili dzieje się w spółce to jawne marnotrawienie pieniędzy!
Ustawiane przetargi, zatrudniona masa ludzi którzy siedzą na urzędniczych stołkach i generalnie cała urzędnicza machina. Nie dajcie się zwieść tym którzy mówią że będzie drożej, że prywatyzacja to zło!
Skończy się jedno - dojenie przez pracowników firmy, bo prywaciarz sobie na to nie pozwoli i szybciej zacznie oszczędzać na tym redukując niepotrzebne etaty.
Obrazek
vostel

Inwestycja: Stepron Nowowarszawska

Postprzez Zdzisiek1950 » 2013-01-18, 08:18

Co Ty mówisz. Nie rozumiem takich ludzi.
Ktoś kupi sobie MPEC wyda ok 300 mln a potem trzeba będzie to odzyskać i na kogo kosztem to się odbędzie?
Natomiast marnotrawienie pieniędzy to przede wszystkim w urzędach i tam trzeba porządki zacząć robić.
Zdzisiek1950

Inwestycja:

Postprzez vostel » 2013-01-18, 09:49

Zdzisiek1950 napisał(a):Co Ty mówisz. Nie rozumiem takich ludzi.
Ktoś kupi sobie MPEC wyda ok 300 mln a potem trzeba będzie to odzyskać i na kogo kosztem to się odbędzie?
Natomiast marnotrawienie pieniędzy to przede wszystkim w urzędach i tam trzeba porządki zacząć robić.

Najpierw trzeba nieco liznąć specyfiki instytucji jaką jest MPEC.
Po prywatyzacji zapewne pierwsze co zrobi nowy inwestor to redukcja niepotrzebnych etatów. Niestety ale w spółkach miejskich czy państwowych często potworzonych jest wiele niepotrzebnych stanowisk pracy. W tej chwili wydawane są nasze publiczne pieniądze, więc nikt się nie bulwersuje bo nikt nie widzi że można tutaj poszukać znaczących oszczędności.
Nie ukrywajmy, że najlepsi fachowcy jednak nie pójdą do miejskiej instytucji, ponieważ nigdy nie dostaną tam takich warunków jak w prywatnym przedsiębiorstwie.
Ciekaw jestem ilu prezesów, wiceprezesów, zastępców prezesów, itp ma w tej chwili MPEC.
Od razu zaznaczam - nie jestem w Platformie, nie mam z nią nic wspólnego, nie jestem również jej wielkim zwolennikiem.
vostel

Postprzez Bill Hicks » 2013-01-26, 12:15

Obawiam się, że Vostel ma rację. A wiem co piszę, bo wiem co w MPEC-u się dzieje. Najbardziej trzęsą portkami pracownicy MPEC-u, którzy od kilkunastu lat chodzą do pracy (nie mylić z pracowaniem) i pobierają pensję. Nie muszę chyba dodawać jaki był sposób rekrutacji takich ludzi. Po prywatyzacji MPEC-u (jestem zwolennikiem), takie pączki w maśle wreszcie polecą na gębę i bardzo słusznie! Tak jak pisze Vostel - prywaciarz nigdy nie pozwoli sobie na niektóre rzeczy, na które pozwoli sobie prezes państwowej firmy. Tym bardziej właśnie jeżeli ten prywaciarz (nie wiem dlaczego w 21 wieku te określenie ma tak plugawy oddźwięk) wpompuje to wcześniej grube bańki.

Wszystkim zwolennikom akcji NIE dla sprzedaży MPEC-u polecam udać się tam na stażyk/do pracy. Gwarantuję żmianę podejścia o 180 stopni.
Bill Hicks

Inwestycja:

Postprzez steffan » 2013-01-26, 13:51

Czekaj, czekaj, swego czasu była akcja sprzedaży Polskich banków i miało być podobnie, niepotrzebne etaty zlikwidowane, "pączki" usunięte no i miało być taniej - a jak jest? chyba nie muszę mówić.

Po co sprzedawać coś co przynosi zyski dla miasta? Myślicie, że nowy właściciel wywali ludzi powiązanych z władzami miasta, świadcząc usługi dla miasta :lol: :lol: ? - chciałbym to zobaczyć, na bruk pójdą ludzie z "dołu" .

Nie jestem zwolennikiem ŻADNEJ partii.
steffan

Inwestycja:

Postprzez Bill Hicks » 2013-01-26, 15:55

Ty kolego poważnie piszesz? W ogóle wiesz cokolwiek o zasadach funkcjonowania MPEC-u? Widziałeś coś w tym temacie na własne oczy? Dysponujesz danymi? Czy po prostu dałeś się ponieść fantazji pomysłodawców referendum? (Przeprowadzanego w myśl zasady - Jedzmy kupę! Miliony much nie mogą się mylić!). Przynoszenie zysków dla miasta a przynoszenie zysków dla mieszkańców to dwie zupełnie odrębne kwestie. A tych drugich MPEC dyma na lewo i prawo. Przykłady? Dlaczego mieszkańcy owutowskich budynków nie dostali zniżek z tytułu ogrzewania po termomodernizacji? Ponad 3/4 rurociągów MPECu ułożonych zostało w kanałach ciepłowniczych i cała ta sieć wymaga rychłego remontu. Nie ma żadnych systemów monitorowania ani ewentualnej diagnostyki usterek. Po ekspertyzie przeprowadzonej przez niemiecką firmę (no właśnie, czemu nie polską?) stwierdzono, że w co najmniej 50 miejscach istnieje zagrożenie 1 lub 2 klasy. I co? I nic! Cisza, spokój. Tak właśnie MPEC dba o nasze "wspólne" dobro.

Piszesz:

steffan napisał(a):Po co sprzedawać coś co przynosi zyski dla miasta?

I tym samym udowadniasz, że jednak mało wiesz. MPEC w prywatnych rękach nawet jako monopolista myślisz komu będzie płacił podatki? Filipińczykom? a może na antarktydzie?

Wracając do dojenia mieszkańców. Wiedziałeś o tym, że z naszych czynszów MPEC wybudował sobie ośrodek wypoczynkowy?
Nie? To zapraszam do oglądania:

http://www.mpec.bialystok.pl/galerie,25.html

A teraz uwaga, pytanie konkursowe: Jak myslisz, kto grzeje tam swoje tyłki? Ja wiem, a Ty się pewnie domyślisz :)
Z tego miejsca chciałbym Ci serdecznie pogratulować jako jednemu ze sponsorów wczasów wypoczynkowych w prywatnym....oj przepraszam, naszym wspólnym ośrodku dla obiboków z tej świetnie zarządzanej instytucji. Nie wspomnę też o częstych i suto zakrapianych pielgrzymkach po całej Polsce.

A teraz uwaga, pytanie za 100 punktów: Czy wiesz skąd MPEC bierze ciepło? ;-)

Acha...byłbym zapomniał. Jestem nieślubnym synem Donka i Truskawy.
Bill Hicks

Inwestycja:

Postprzez hornas » 2013-01-26, 18:13

Ręce opadają jak czyta się "rozgoryczonego" Bill Hicks'a. Przykre jest podejście do sprawy MPECu. Zgadzam się, że jeżeli chodzi o zatrudnienie to w MPEC jest źle, ale czy prywatna firma czy państwowa może te problemy rozwiązać. Kwestia odpowiednich ludzi, który tym się zajmą. Zakład powinien przejść restrukturyzację zarówno organizacyjną jak i technologiczną. Jednak prywatyzacja jest bardzo ryzykowna. Jest wiele przykładów, że takie spółki jak nasza kupują nie podmioty prywatne, a spółki komunalne z innych krajów, a to już jest nacjonalizacja. Wszyscy wiemy jak trudno w dzisiejszych czasach o niezależność energetyczną i jak w przyszłości może się to odbić na mieszkańcach nie tylko miasta, ale i kraju. Przykład Gdańskiego PECu. Zwolnili 40% załogi w ciągu kilku lat.
Większościowym udziałowcem GPEC jest niemiecka spółka komunalna Stadtwerke Leipzig. Niemiecka spółka nabyła w 2003 roku 75 proc. udziałów w GPEC za kwotę 184 mln zł. Obecnie Stadtwerke Leipzig posiada 89 proc. udziałów w GPEC, 11 proc. należy do Miasta Gdańsk. Argument, że będą płacić podatki dla miasta jest śmieszny... Jakie podatki? Od nieruchomości? śmieszne. W Gdańsku miasto z pakietem 11% udziału nic nie może.... Firma generuje zyski, ale płyną one do Niemiec, a Polska dostaje jak zwykle ochłapy. Od przyszłego roku zniknie Urząd Regulacji Energetyki i już nikt nie będzie kontrolował cen. Ceny wzrosną i to bardzo mocno.
hornas

Inwestycja:

Postprzez steffan » 2013-01-26, 21:36

Oj tam ważne żeby czerwonych, czarnych, zielonych itd pająków przegonić, co tam transfer zysków za granicę a podatki to mają od czego płacić? od budynków które posiadają?
steffan

Inwestycja:

Postprzez Bill Hicks » 2013-01-27, 11:01

hornas, nie jestem rozgoryczony, bo mam większe problemy na głowie niż sprawa MPECu. Mnie po prostu śmieszy to, że ludzie nie myślą. Ciągle powszechnie są jakieś dziwne przekonania typu: prywaciarz = złodziej, prywatne = drożej. Ja bym bardzo sobie życzył, żeby MPEC był miejski i nasz wspólny, ale pod warunkiem braku burdelu, a taki tam figuruje i żadna restrukturyzacja w grę nie wchodzi, bo pewne osoby fajdać do swojego gniazda nie będą.
A już robienie referendum w tej sprawie to w ogóle jakiś poroniony pomysł. Dam głowę, że robiąc sondę na ulicy dużo ludzi nie rozszyfrowałoby nawet skrótu MPEC. Ale przecież podpisali by się pod petycją blokującą drogę do destrukcji naszego wspólnego mienia przez niedobrego i złowieszczego prywaciarza !

Nie znam sprawy GPECu, więc nie będę się na ten temat wypowiadał.
MPEC ponad 3/4 ciepła kupuje od miejskiej elektrociepłowni. I to się nie zmieni, obojętnie kto by MPECu nie kupił. I to jest bardzo istotna kwestia, o której większość biorących udział w referendum pewnie nawet nie wie.

Jeżeli jakaś instytucja ma nadmiar bezproduktywnego zatrudnienia, to trzeba ten nadmiar zniwelować. Niestety. Może to brutalne, ale w takim przedsiębiorstwie jak MPEC nie mogą siedzieć darmozjady i ja osobiście nie życzę sobie ich utrzymywać ani sponsorować im wczasów w wybudowanym za nasze pieniądze prywatnym ośrodku wypoczynkowym.
Bill Hicks

Inwestycja:

Postprzez vostel » 2013-01-27, 21:11

Bill Hicks, - 100% poparcia

Protestujących prosiłbym aby najpierw zapoznali się z całą sprawą zanim zaczną wróżyć złowrogie scenariusze. Tylko na dobre może wyjść nam sprywatyzowanie MPECu.
Obrazek
vostel

Postprzez steffan » 2013-01-27, 21:49

Powtórzę się, czy na dobre wyjdzie to nie wiem, bo może wyjść tak jak z bankami i resztą - zyski czerpią inne kraje a nie my Polacy - takiej prywatyzacji mówię stanowcze NIE.
steffan

Inwestycja:

Postprzez vostel » 2013-01-27, 22:57

steffan napisał(a):Powtórzę się, czy na dobre wyjdzie to nie wiem, bo może wyjść tak jak z bankami i resztą - zyski czerpią inne kraje a nie my Polacy - takiej prywatyzacji mówię stanowcze NIE.

Jaką różnicą jest dla Ciebie czy będziesz płacił zachodniej firmie, czy polskiej? Przecież Ty i tak tych pieniędzy nie zobaczysz nawet na oczy.
A co do prywatyzacji banków - mam konto za zero zlotych, żadnych opłat (jedynie za wydanie karty raz na kilka lat), darmowe lokaty, konta oszczędnościowe itp - nie czuję żadnego dyskomfortu że moimi pieniędzmi obracają inne kraje niż Polska.
Rozumiem że kupujesz polskie produkty spożywcze, chemię, części do samochodu, ubezpieczasz się tylko w PZU, a pieniążki trzymasz w PKO SA?
vostel

Postprzez Marcinek » 2013-01-28, 12:02

przenoszę temat do WAŻNE INFORMACJE :)
Marcinek
Administrator

Inwestycja: Żeromskiego 1A 1B

Powrót do Ważne informacje